Ціна на захоронення була різною. Від 30-40 грн/т до 1100 грн/т. Зрозумівши, що заключити прямі угоди на захоронення з іншими містами не вдасться, Львів заключив угоди із перевізниками (сміттєприбиральниками). Куди вони подінуть сміття – проблеми їхні. Для видимості по декілька машин ловили в різних куточках України. Жодного повідомлення, чим такі затримання завершились, нема. І сміття нема.
Перевізники – люди винахідливі. Є, виявляється, дуже багато варіантів, як це сміття може зникнути із очей громадськості. Гроші пристойні – то ж і подумати варто, як і сміття позбутись, і грошей поменше видати. Звичайно, є у нас закинуті шахти, яри і відпрацьовані не рекультивовані карʼєри і т.п. То ж саме час рекультивувати оті закинуті обʼєкти. Засипаємо тон500 сміття, пересипаємо їх шаром землі чи вскришних порід, і все в порядку. Можна і частиною зекономлених коштів поділитись із відповідальними особами. Рахуємо. 5 автомашин по 20 т- це від 50тис до 100 тис грн.. Вистарчить на усіх. Карʼєри є всюду, значна кількість і у нашому, Миколаївському районі. Найпростіше працювати у діючих карʼєрах, де люди і техніка під рукою, щодня і щоночі ведуться роботи. Чи здатні люди, котрі там працюють за декілька або декількадесят тисяч грн. на 2-3 год забути, що вони патріоти свого району і стати патріотами столиці Галичини – кожен вирішує сам для себе. Мій життєвий досвід каже, що й за менші гроші можуть стати патріотами обласного центру. Решта – справа техніки і злагодженості дій.
Таким чином і розчинили оті 200 тисяч тонн. Що ж ми маємо в результаті? Сміття і так завозять і захоронюють у нашому районі. Жодного впливу ми не маємо і проконтролювати не зможемо – адже всі учасники таких подій однакові перед законом – і ті хто везе, і ті, хто захоронює. Кругова порука, бо сидіти(малоймовірно?) у випадку витоку інформації, мали б усі ланки ланцюга.
Якщо є процес, на який не можеш вплинути, потрібно або його очолити, або хоч контролювати. Є такі, хто очолив, громадськість ж не має жодних важелів контролю. Не зафіксовану подію ніхто не розслідуватиме, та й шукати сміття в кар’єрах ніхто не буде. Думаю, що ті моменти враховані «чорними» екологами.
Що ми маємо у Миколаєві. Необладнане сміттєзвалище, акти екоінспекції із останніми попередженнями, згідно із якими звалище можуть закрити у будь-який момент. А ще борг ЖКУ перед підприємством «А.Омега» (Мартин Буфан) на суму 4 млн 200 тис грн. ( Цитую
«На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Товариства з обмеженою відповідальністю «А. Омега» (м. Миколаїв Львівської області) до Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління» (м. Миколаїв Львівської області) про стягнення 4171553,86 грн. заборгованості.
23.12.2015 року представником позивача через відділ обліку та документального забезпечення суду подано заяву (вх. №6102/15) про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої, здійснивши перерахунок заявленої до стягнення суми інфляційних втрат, позивач просив стягнути з відповідача 4069488,62 заборгованості, з яких 2617057,54 грн. сума основного боргу, 336345,66 грн. пені, 69262,40 грн. 3% річних та 1046823,02 грн. інфляційних втрат. Суд прийняв до розгляду вказану заяву.
Як філігранно виконком міськради (мала бути сесія, та депутати не спромоглися зібрати кворуму) відмовив Львову у прийнятті сміття взимку? «Ми б і раді допомогти, але не маємо для цього можливостей. Для того, щоб легально захоронювати сміття, місту потрібні 27,5 млн грн…» Наші порахували все, що можна було – і баки, і новий грейдер, і новий автомобіль, і сміттєсортувальну лінію, освітлення, відео нагляд, електронну вагу, дорогу – на більшу суму фантазії не вистарчило. Зрештою, всі розуміли, що й таких грошей ніхто не дасть, а тому, і ніби не відмовили, але одночасно і не погодились.
Те, що відмовились від львівського сміття не означало, що вирішені проблеми із захороненням миколаївського. Буфан пробував взяти в рахунок боргу сміттєзвалище, але депутати не дали - вирішили дочекатись кінцевого рішення апеляційних судів.
І тут зявився несподівано Богдан Михалусь http://galinfo.com.ua/…/grinera_i_lvivske_smittya_246542.ht…) і запропонував усі сміттєві проблеми Миколаєва вирішити своїм коштом. Вивчивши усі наявні в області звалища (полігонами їх назвати важко) зупинився на Миколаєві, враховуючи різні фактори (логістика, геологія і т.д), в тому числі і те, що виглядало, ніби влада в Миколаєві адекватна і дійсно хоче вирішити проблему утилізації сміття, а не бавиться у політичні ігрища. Детально обговоривши та погодивши усі моменти, сторони підписали угоду, зареєстрували у Миколаєві фірму «Екотех» і приступили до роботи. Уже на сьогодні на звалищі виконано робіт на півтори мільйона гривень. А незабаром і Львів спільно із областю долучились до розв’язання кризи і також виділили ті ж самі 27, 5 млн грн. в обмін на обіцянку захоронення сміття. Два рази попало сліпій курці просо.
Що можемо мати. Сучасний, побудований за всіма вимогами природоохоронного законодавства полігон із лінією глибокого сортування, цілодобовий відео нагляд он-лайн в Інтернеті, електронні ваги, безкоштовне захоронення сміття Миколаєва, а згодом Миколаївської об’єднаної територіальної громади, залагодження грошових претензій БУФАНА коштом інвестора, баки, дорогу, грейдер, машину і т.д. 27,5 млн грн. Миколаїв може використати, як йому заманеться, тобто, як проголосують депутати. За кожну тону сміття ЖКУ отримає 30 грн, сумарно мільйон на рік. Ну і податки від фірми також наповнюватимуть місцевий бюджет. Чому 120 т/добу? Бо місто може захоронити тільки 50 тис тон сміття на рік. Тонною більше – шалені штрафи. Краще не зв’язуватись.
Якщо відмовляємось, то сміттєзвалище відходить Буфану, а він, відповідно, оскільки людина не дурна, також заключить угоду із «Екотехом», ось тільки отой мільйон ітиме йому, а не ЖКУ, а 27,5 млн грн. розподілять між іншими містами, де люди мудріші. Одним словом, львівське сміття знову приїде в Миколаїв, правда тепер уже без користі для міста.
АБО… Екоінспекція закриває необладнане сміттєзвалище, в рахунок виконання судового вироку сміттєзвалище виставляють на продаж і його знову хтось купує. А потім все те саме (читай вище). Ось тільки Миколаїв платитиме не 5 грн з людини у місяць, а 65, як у Львові. І нічого не матиме, окрім самолюбування окремих політиканів.
Є ще багато інших нюансів, але, ніби, основне подав. Думайте і вирішуйте, так чи ні львівському сміттю. І Миколаївському також.