Наприкінці XIX ст. і на початку XX ст. землі Полянського фільварку належали графу Турусевичу, а згодом перейшли до останньої дідички (сестра жінки Турусевича) Євеліни Становської. Поміщики жили в Бродках , а їхні управителі — в Поляні (Люфт, Маркевич, останній до 1930р. — Фрідліндер). Польському фільварку належало понад 240 га орної землі. Близько 25 га землі володіла Церква, Поміщикам належала каменоломня, звідси кінно возили камінь у Львів на будівництво споруд і пам'ятників. До речі, саме з полянського каменю збудовано Львівський оперний театр.
До 1848 р. полянці відробляли панщину, яка становила 4-5 днів на тиждень. Після скасування панщини селяни працювали на фільваркових землях, бо за польських часів були малоземельні або безземельні. Жили в курних хатах, діти спали на прічах (збиті дошки біля печі). Щоб стягнути із селян злиденний заробіток, поміщики будували корчми: одну зведено близько 1840 р., іншу - в 1870 р.
Була тут і школа. Це звичайна стара хата з маленькими вікнами, без підлоги, покрита соломою. Стояла біля церкви. Грамоти навчав дяк. Нізащо пани не хотіли будувати школи. Вміти так-сяк написати своє прізвище - оце й уся селянська наука. Однак часи мінялися. Після тривалих клопотань біля 1890 року селянам вдалося звести нову початкову школу. Будувала громада, лише шосту частину коштів дав дідич. Усі науки викладав один учитель. Більшість сімей була багатодітна і виховували по 9 і більше дітей. Але їхні діти в школі навчалися рідко.
Після Першої світової війни діяло в Поляні товариство «Просвіта». В 1937 р. за кошти, зібрані громадою, було побудовано читальню. До лікаря потрібно було звертатися у Щирець або Миколаїв, один візит коштував 50-30 злотих.
Нині випускники Полянської школи гідно и достойно представляють інтереси не тільки Поляни, але й області. Так, серед випускників цієї школи є лікарі, професори та підприємці. До речі, блаженної пам'яті високоосвячений Митрополит Львівський і Сокальський Андрій Горак теж був випускником Полянської школи. Щороку на Великодні свята майже до самої смерті він приїжджав у Поляну, відвідував могили своїх батьків, бував на святкових Літургіях у церкві святого Івана Золотоустого.
Нині у селі є Народний Дім, сучасний ФАП, магазин, база відпочинку.
Є капличка Матері Божої в центрі села, а також на Гуті, де щороку на свято Петра і Павла парох отець Іван Надольський відправляє Богослужіння за участі громади села. Нещодавно було повністю відреставровано церкву. Пофарбовано ззовні, оновлено купол, зроблено сучасний навіс над вхідними дверима, упорядковано церковне подвір'я, прибрано і обгороджено цвинтар. Голова церковного комітету М.Фуртак організовує громаду на різні роботи при церкві (прибирати, обкошувати і т.д.)
У 2008 році до Поляни підведено газопровід. Тепер селяни активно проводять підведення газу до своїх осель. А ще тут готується спорудження лижної траси з підйомником.
Поляна славиться на всю округу багатими лісами, де також ростуть ягоди і гриби. А ще - водоймами. На Гуті і в Бобрівках є озера. До речі, в селі дуже добра джерельна вода, екологічно чисте повітря. Тож недарма село вважається зеленою курортною зоною. Та й люди тут хороші, хазяйновиті і гостинні. Мабуть, через це нині сюди з'їжджаються художники, архітектори, банкіри, лікарі зі Львова. Очевидно, щоб заховатись від міської суєти.
На правах реклами: давно мрієте купити щось для дому, але ніяк не можете визначитись з магазином.. Тепер не обов'язково виходити з дому. Заходьте в наш интернет магазин бытовой техники і вибирайте все, що до вподоби.. Доступні ціни, безпроблемна доставка, великий вибір товару - це тільки деякі переваги нашого магазину...
Підготувала Роксолана Попович
Коментар буде виправлений або видалений, якщо:
Якщо Вам здається, що ці Правила занадто суворі і / або жорстокі - утримайтеся від написання коментарів на цьому ресурсі.
!!! Коментарі незареєстрованих користувачів проходять модерацію перед публікацією. Тому рекомендуємо зареєструватись або увійти через соціальні мережі