При оцінці враховується:
- положення будинку, розвиненість інфраструктури в районі;
- матеріал виготовлення, рік побудови, кількість проведених ремонтів, наявність дефектів;
- стан земельної ділянки, якість землі, розмір ділянки, детальніше можна дізнатись на сайте;
- наявність додаткових будівель на ділянці;
- чи проведені комунікації тощо.
Рекомендуємо поторгуватися з продавцем. Виберіть кілька варіантів будинків однієї цінової категорії, огляньте їх всі і потім пробуйте торгувати з власником того будинку, який вам найбільше сподобався. Вагомий аргумент - будинки того ж класу, але за нижчою ціною. Продавці спочатку можуть закладати в ціну можливість невеликого торгу, так що знижку в 5-10% від базової вартості отримати можна.
При самостійній оцінці максимум, що можна зробити - порівняти ціни з аналогічними пропозиціями в тому ж районі. Якщо ціна не вибивається із середніх показників, переходимо до наступного етапу.
Які документи потрібно перевірити перед угодою?
Щоб виключити проблеми перед покупкою приватного будинку рекомендуємо звернути увагу на:
- документ, що підтверджує право власності на будинок. Продавець повинен надати свідоцтво про держреєстрацію, а якщо він побудував будинок самостійно, то ще й акт прийому будівлі в експлуатацію;
- техпаспорт - потрібно 2 таких документа. Перший стосується будівель, в ньому є поверхові плани кожної споруди на території ділянки, другий - домоволодіння в цілому. На другому документі міститься план ділянки з усіма будівлями, зазначенням їх реальної вартості. Зверніть увагу - на документі має бути печатка обласного БТІ;
- з будинкової книги продавець зобов'язаний зробити виписку. Так ви зрозумієте скільки людей прописано в будинку;
- бажано, щоб усі зареєстровані в будинку мешканці дали письмову згоду виписатися з нього в обумовлені при укладенні договору терміни;
- не повинно бути боргів;
- виписку ЕГРП;
- кадастровий паспорт.
Якщо продавець - сімейна пара, то до перерахованого набору документів додається згода чоловіка / дружини. Якщо у продавця є неповнолітні діти, то знадобиться ще й згода з боку органів опіки.
Відсутність одного з перерахованих документів - не привід записувати продавця в шахраї. Але угоду укладати рекомендуємо тільки при наявності всього перерахованого пакета документів.
Як скласти попередній договір?
Складається до укладення угоди, в ньому сторони обумовлюють ключові умови, на яких в майбутньому угода буде укладена. За замовчуванням термін дії попереднього договору дорівнює 1 року, при його складанні боку можуть встановити довільний термін, протягом якого договір матиме силу.
У договорі:
- описується предмет укладання угоди;
- обумовлюються умови, на яких угода буде укладена в майбутньому. Наприклад, продавцеві можна заборонити протягом терміну дії попереднього договору проводити перепланування будинку, будь-які роботи на ділянці;
- в договорі обмовляється і штраф якщо угода не відбудеться з вини продавця. Наприклад, продавець виплачує покупцю штраф, який дорівнює подвійному розміру завдатку + 2% від покупної ціни. Якщо угода зірвалася з вини покупця, то він втрачає тільки завдаток.
Ми рекомендуємо підійти до складання попереднього договору настільки ж відповідально, як і до основного. Державна реєстрація цього документа не потрібна.
При покупці будинку держреєстрація обов'язкова. Заява з пакетом документів розглядається за 10 робочих днів.
Для держреєстрації знадобляться:
- звернення до реєстратора з боку продавця і покупця;
- документи, що встановлюють право власності на об'єкти угоди;
- техпаспорт на будинок, кадастрова виписка про земельну ділянку;
- основний договір з підписами обох сторін (якщо окремо складався акт приймання / передачі, то додається і він);
- довідка, в якій перераховуються всі зареєстровані в будинку громадяни;
- квитанція, що підтверджує факт оплати мита.
До необов'язковим документів відносяться дозвіл з боку органів опіки (якщо продавець проживав в будинку з дітьми) і згода чоловіка / дружини.